Відмінник

Вчимося на відмінно

Хімічні опіки

Хімічні опіки виникають унаслідок впливу на шкіру та слизові оболонки концентрованих неорганічних та органічних кислот, лугів, фосфору. Деякі хімічні сполуки на повітрі, при зіткненні із вологою або іншими хімічними речовинами легко загоряються або вибухають, викликають термохімічні опіки. Чистий фосфор спалахує на повітрі, легко прилипає до шкіри і також викликає термічні опіки.
Бензин, керосин, скипідар, етиловий спирт, ефір часто бувають причиною опіків шкіри, коли помилково використовуються для компресів при лікуванні застудних захворювань, особливо у дітей.
Не можна змивати хімічні сполуки, які спалахують або вибухають при зіткненні з водою. Ні в якому разі не можна обробляти уражену шкіру змоченими водою тампонами, серветками.
На уражені ділянки шкіри накладається пов’язка із нейтралізуючим, знезаражуючим засобом або чиста і суха пов’язка. Після накладання пов’язки необхідно спробувати усунути або зменшити болі, для чого дати потерпілому знеболюючий засіб.
Як правило, опіки кислотами зазвичай глибокі. На місці опіку утворюється сухий струп. При потраплянні кислоти на шкіру слід інтенсивно промити уражені ділянки під струменем води, потім омити їх 2%-м розчином питної соди, мильною водою, щоб нейтралізувати кислоту, і накласти суху пов’язку.
Надання першої медичної допомоги при опіках лугами таке ж, як і при опіках кислотами, із тією відмінністю, що луги нейтралізують 2%‑м розчином борної кислоти, розчинами лимонної кислоти, столового оцту.
При хімічному опікові очей добре промийте очі водою, а потім, якщо опік стався:
а) лугом — 2%-м розчином борної кислоти;
б) кислотами — 3%-м розчином питної соди.
Очі терти не можна. Для промивання очей краще використовувати гумову трубочку, надіту на кран, і промивати фонтанчиком води.