Відмінник

Вчимося на відмінно

Аварії з викидом в атмосферу сильнодіючих хімічних речовин

Підприємства хімічної та інших споріднених галузей промисловості спеціалізуються на випуску матеріалів, для одержання яких необхідні небезпечні для здоров’я і життя людини речовини. Наприклад, вихідною сировиною для одержання поролону, пенопластів є фосген. Оргскло, штучне хутро, синтетичні каучуки виробляють із синильної кислоти. Обидві ці сполуки є бойовими отруйними речовинами (ОР).
Сірководень — сильний відновлювач. Його застосовують у виробництві сульфатної кислоти, сірки, сульфідів, сіркоорганічних сполук, для приготування лікувальних сірчановодневих ванн. Зберігається й перевозиться він у залізничних цистернах і балонах під тиском у скрапленому стані. При виході в атмосферу перетворюється на газ.
Амоніак використовують при одержанні нітратної кислоти, соди, сечовини, добрив. Рідкий амоніак широко застосовується як робоча речовина у холодильних машинах. Перевозиться у скрапленому стані під тиском.
Щорічне споживання хлору у світі досягає 40 млн тонн. Використовується він у виробництві кількох хімічних сполук. У більшості випадків використовується як дезінфікуючий засіб, для відбілювання тканин та паперової маси, знезараження питної води та в інших галузях промисловості. Зберігають і перевозять його у сталевих балонах і залізничних цистернах під тиском. Застосовувався як отруйна речовина задушливої дії (під час Першої світової війни). Уражає легені, подразнює слизові та шкіру.
Через велику реакційну здатність фосген широко використовується при органічних синтезах. Також його застосовують як ОР.
Синильну кислоту використовують для одержання речовин, необхідних при виробництві пластмас, а також як фумігант — засіб боротьби із сільськогосподарськими шкідниками, для обробки закритих приміщень і транспортних засобів.
Територія, заражена отруйними речовинами у небезпечних для життя людини межах, називається зоною зараження ОР. При вітрі 1 м/с за одну годину хмара від місця аварії віддалиться на 5—7 км, при 2 м/с — на 10—14 км, а при 3 м/с — на 16—21 км. Збільшення швидкості вітру спричиняє більш швидке розповсюдження отруйних речовин.
Відмінною особливістю хімічних заражень є те, що при високих концентраціях ураження людей може статися за дуже короткий час.
При одержанні попередження про загрозу хімічного зараження рекомендується негайно вжити заходів щодо рятування.