Відмінник

Вчимося на відмінно

Кримські гори

Кримські гори простяглися на півдні Кримського півострова із заходу на схід на 180 км. Їхня ширина — 50—60 км. У рельєфі чітко виділяються три майже паралельні пасма: Головне, Внутрішнє, Зовнішнє (північне).
Кримські гори поділяються на три фізико-географічні області: передгірну, Головне пасмо і Південний берег Криму.
Кримська передгірна лісостепова область охоплює Зовнішню і Внутрішню гряди. Кліматичні умови сприятливі. Річна сума опадів — 550 мм. Річний стік зарегульований водоймищами. На стан водних ресурсів впливає карст. Існує розвинений підземний стік.

Ґрунти — дерново-карбонатні на схилах, чорноземи на плоских міжгірських ділянках. Переважають ландшафти Лісостепу — дубові ліси чергуються з луч­ними степами.
Головне пасмо. На вершинній поверхні (яйлах) розвинені карстові процеси, чому сприяють тріщини та розчинність вапняків і гіпсів, утруднені умови стоку (багато безстічних знижень на яйлах) і сприятливі кліматичні умови. Кількість опадів на рік: на заході — 1000 мм, на сході — 600—700 мм, причому 50—60 % у вигляді снігу. Середні температури липня +15...+16 °С, січня –4 °С (на висоті 1000 м). Головне пасмо — акумулятор підземних вод, що дають початок струмкам і річкам.
Характерна висотна поясність ландшафтів, яка дуже залежить від експозиції схилів. На північних схилах поширені дерново-буроземні щебенисті ґрунти під грабовими, буковими і дубовими ліса­ми. Середньогір’я з чорноземоподіб­ними дерново-буроземними ґрунтами зайняте окремими ділянками буково-грабово-соснових лісів. Яйли вкриті лугами на гірських чорноземах, на схилах і в зниженнях є грабові й букові переліски.
Біля підніжжя ліси Криму починаються молодими мішаними, переважно дубовими лісами, вище йдуть чисті діброви, потім — букові ліси. У західній частині Головного пасма ростуть ­кримські сосни — ендеміки півострова.
Південний берег Криму — прибережна смуга південного схилу Головного пасма Кримських гір. Положення на окраїні субтропічного поясу, південна експозиція приморських схилів сприяли розвитку ландшафтів середземноморського типу. Середня температура січня +1...+4 °С, липня +24 °С, опади складають усього 300—600 мм на рік, більше їх восени й узимку. Природна рослинність представлена низькорослими лісами, заростями чагарників і сухостійних трав. Біля підніжжя Головного пасма у середземноморському субтропічному ландшафті спостерігається поєднання лісових порід помірного поясу й окре­мих представників субтропічної рослинності, із них багато декоративних і плодових порід завезені в Крим та інтродуковані.
Природні комплекси Криму сильно змінені, хоча ці зміни, на відміну від інших регіонів, не завжди негативні. Водночас дотепер трапляється нерозумне втручання людини в природні процеси. Унаслідок надмірної вирубки в недалекому минулому повноцінні дубові ліси перетворилися на низькорослі зарості, а в східній частині Південного берега ліси знищені зовсім. Зараз тут змушені вкладати значні кошти в залісення сухих голих схилів, щоб уникнути ерозійних і зсувних процесів, які активізувалися зі знищенням лісів.