Відмінник

Вчимося на відмінно

Сполучені Штати Америки (сша)

США є найбільш розвиненою країною у світі, лідером «великої сімки» (рис. 55). Площа — 9,36 млн км2, населення — 281,4 млн осіб, столиця — Вашинґтон (понад 500 тис. осіб). Початок формуванню американської нації поклала імміграція. Отже, сучасні американці (крім нечисленних корінних жителів — індіанців, ескімосів, алеутів і гавайців) — це нащадки вихідців із Європи, Японії, Китаю, Філіппін та інших країн. Складовою американської нації є також до 30 млн осіб негритянського походження, предків яких було завезено сюди з Африки для роботи на плантаціях південних штатів. Офіційна мова — англійська. Основні релігії — протестантство (58 % віруючих), католицтво (21 %). Грошова одиниця — долар.
США — федеративна республіка. Глава держави — президент. Президент і віце-президент обираються двоступеневими виборами строком на 4 роки. Президентські вибори проводяться у високосний рік. Законодавча влада належить Конгресу, який складається з двох палат: Сенату й Палати представників. Виконавча влада належить президентові, який є головнокоман­дуючим збройних сил США. Президент призначає міністрів за згодою Сенату.
Сполучені Штати Америки (сша)
Рис. 55. Географічне положення США

Для господарства США характерні комплексний розвиток усіх сучасних виробництв, новітні техніка, технологія й організація праці, високий освітній рівень населення.
Розвиток промисловості базується на потужному природно-ресурсному потенціалі країни.
Серед корисних копалин виділяються родовища нафти, природного газу, вугілля, сірки, фосфоритів, руд різноманітних металів. США посідають перше місце у світі за вартістю сировини, що добувається, й одночасно за її імпортом (1/3 споживання). США мають великі ресурси гідроенергії.
Енергетика — одна з найбільш динамічних галузей. Потужна енергетична база складається з ТЕС, ГЕС і АЕС, розміщених на всій території країни. Працюють 110 атомних реакторів.
Обробна промисловість — основа матеріального виробництва США — представлена всіма сучасними галузями. У країні виробляють найрізноманітніші засоби виробництва й товари споживання. На першому місці за вартістю продукції (майже 2/5) стоїть машинобудування. Значну роль відіграють також харчова, хімічна, поліграфічна, паперова, металургійна, швейна промисловість і виготовлення виробів із пластмаси.
За кількістю зайнятих виходять уперед авіакосмічна промисловість, виробництво ­електронних компонентів, оргтехніки, комп’ютерів, а також засобів зв’язку.
Найбільші промислові центри США: Нью-Йорк, Чикаґо, Лос-Анджелес, а також Бостон, Філадельфія, Клівленд, Детройт, Г’юстон.
В аграрному секторі країни зайнято тільки 2,6 % робочої сили, але він забезпечує населення основними видами харчових продуктів. Його основу складають ферми (2,9 млн). США є найбільшим у світі виробником і експортером сільськогосподарської продукції: зерна (пшениця, кукурудза), м’яса, бавовни.
Сфера послуг є головною складовою економіки країни, у якій зайнято понад 72 % робочої сили й створюється понад 75 % ВНП. Найбільш динамічними галузями країни є ділові та особисті послуги, фінанси, зв’язок. До сфери послуг надходить 60 % усіх інвестицій.
Розгалуженість і оснащеність транспортної, банківсько-фінансової, телекомунікаційної, правової та інформаційно-сервісної інфраструктури не має аналогів у світі.
Країна має широкі зовнішньоекономічні зв’язки. Експорт переважно складається з нау­коємних і високотехнологічних товарів і послуг, тоді як в імпорті переважають споживчі товари й енергоносії. Основні торгові партнери — Японія, Канада, Німеччина, Республіка Корея, Китай.