Відмінник

Вчимося на відмінно

Рух транспортних засобів

Громадський транспорт — це спеціальні засоби, призначені для перевезення людей: трамваї, тролейбуси, автобуси, маршрутні таксі, метрополітен.
Пасажир — особа, яка користується ТЗ і перебуває в ньому, але не бере участі у керуванні ним.
Під час руху ТЗ пасажири повинні сидіти на сидіннях або, якщо це дозволено, стояти у призначених для цього місцях, тримаючись за поручні, ручки або інше приладдя, щоб не впасти у випадку різкого гальмування ТЗ у складних дорожних обставинах. Забороняється відчиняти двері ТЗ, а також перешкоджати зачиненню дверей ТЗ перед початком руху, їздити на підніжках або якихось виступах ТЗ. Посадка і висадка пасажирів повинна відбуватися тільки після повного зупинення ТЗ і лише з майданчика для посадки, а за його відсутності — з тротуару або узбіччя, а якщо й це неможливо — з крайньої смуги проїжджої частини, через задній борт автомобіля за умови, що це буде безпечно, не буде заважати і не створить перешкод іншим учасникам дорожнього руху.
Посадку в громадський транспорт, що вже відходить, робити забороняється.

На трамвайних зупинках, не обладнаних майданчиками для посадки (зупинка трамвая розташована посередині вулиці), починати перехід проїжджої частини дороги з метою посадки у трамвай дозволяється лише після пов-ного зупинення.
Після виходу із трамвая, якщо рейки прокладені посередині проїжджої частини дороги, пішоходи повинні дотримуватися Правил дорожнього руху. Не можна раптово вибігати на проїжджу частину, призначену для руху нерейкового транспорту. Якщо пішоходам, які вийшли із трамвая, необхідно перейти на протилежний бік дороги, їм слід вийти спочатку на найближчий тротуар, пішохідну доріжку або узбіччя, визначити, де розміщена ділянка дороги з дозволеним переходом, і перейти там проїжджу частину із дотриманням відповідних вимог Правил дорожнього руху.
Загальне правило: трамвай обходьте спереду, автобус і тролейбус ззаду.
У громадському транспорті не виключені випадки пожежі. Якщо в салоні виникла пожежа, негайно повідомте про це водію і пасажирам; вимагайте зупинитися і відчинити двері або натисніть кнопку аварійного відкривання дверей. Спро­буйте використати для гасіння осередку пожежі вогнегасник у салоні та інші засоби.
При заблокуванні дверей використовуйте для евакуації аварійні люки у дахові і виходи через бічне скло. Якщо видавити скло не вдається, а салон на­пов­нюється димом, розбийте його. При евакуації будьте обережними, тому що металеві частини трамваїв і тролейбусів можуть бути під напругою через порушення захисної ізо­ляції.
При горінні гуми і пластиків виділяються отруйні гази, тому залишайте салон швидко, закриваючи рот і ніс вологою хусточкою або рукавом.
Як і при будь-якій пожежі, усіма засобами боріться з панікою. Вибравшись із палаючого салону, відразу ж починайте допомагати іншим.
Посадку і висадку пасажирів з легкового автомобіля варто робити не на проїжджій частині, а в спеціально відведених для цього місцях чи біля бордюру дороги (на спеціально відведеному для цього майданчику, на узбіччі, біля тротуару, на крайній смузі дороги і тільки після повної зупинки транспортного засобу). Посадку і висадку необхідно робити з боку тротуару (узбіччя); якщо це неможливо, тоді з крайньої смуги проїжджої частини (але не з боку суміжної смуги руху).